Naše zvířata

Během let se nám na statku vystřídalo několik zvířecích společníků. Momentálně chováme slepice kromě kříženců různých plemen, také slepice šumavanky, které patří k typickým českým plemenům, maransky, pro které jsou typická krásná hnědá vejce, která jako byste obarvili ve slupkách cibule.

Několik let jsme chovali králíky ve venkovním výběhu. Ale časem jsme se začali potýkat s problémem udržení potřebné hygieny výběhu a králíky začala trápit kokcidióza, kdy většinu mladých králíků dovedla až k smrti. Dnes už máme jen jednu samici a vážně zvažujeme ukončení chovu.

Bon, chladnokrevný kůň, nám pomáhá při práci na poli, pastvinách, občas v lese. Máme ho na práci i pro potěšení. Je to náš první kůň, kterého jsme pořídili. Bohužel byl v mládí původním majitelem přetěžován. A když se velká zátěž skloubila s genetickou predispozicí, začala mu v deseti letech artróza předních kopyt. A tak má u nás pouze lehkou zátěž a jistotu doživotního domova.

Gorga, naše fenka, přišla do Suchého Dolu skoro ve stejný čas jako my. Dostali jsme ji od kamarádky jako šestiměsíční štěně. Měl prý z ní vyrůst kavkazský pastevecký pes :). V šesti měsících bylo jasné, že z ní bude obyčejný čistokrevný voříšek, tak skončila u nás :). Když byly děti hodně malé, Gorga byla jejich chůvou a opatrovnicí. Dnes je pro všechny členy výborným společníkem a přítelem.

Ke statku patří samozřejmě kočky, kterých se u nás vystřídalo dost a dost.

Čtyři ovečky nejenom pomáhají se spásáním travnatých ploch, ale dávají nám jehňata, jejichž maso vystačí naší rodině po celý rok. Ovce i koně jsou po většinu roku celý den na pastvě, jen na zimu jsou ustájené.

 

[flagallery gid=3]

Napsat komentář