Statek

Historie domu

První zmínka o domě pochází z berní ruly z let 1652-3.

Dnešní podobu usedlost získala přestavbou roku 1860, kterou provedl Václav Klimeš. Rod Klimešů žil na statku od roku 1742.

V roce 1925 koupili dům Vincenc a Cecílie Brahovi. Pan Braha tu se svým synem žil do roku 1986 – 87. Od té doby se stala majitelkou dcera Brahových, Libuše Luňáčková, která však v domě nebydlela. Do domu se vrátil život až v roce 2009, kdy jsme ho od p.Luňáčkové koupili my.

Podrobnou historii domu, kterou vypracoval pan Jiří Kohl, najdete zde.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Oprava domu

V roce 2009 jsme koupili dům od p. Luňáčkové. V domě nikdo nebydlel od roku 1987. Po ty léta se zde zastavil čas a dům zůstal v původním stavu a až na některé krovy, moc nezchátral. Uvnitř zůstal původní nábytek a spousta věcí. Po dlouhém vyklízení jsme v zimě téhož roku začali s rekonstrukcí. Vybourali jsme nepůvodní příčky a obnovili tak původní vnitřní dispozici světnice s kuchyní. Zde jsme obnažili původní trámový strop, který byl pobit sololitem. Dále jsme udělali nové vnitřní omítky, rozvody inž. sítí, podlahy s odvětráním, pořídili kotel na dřevo a nechali znovu postavit kachlová kamna. Prakticky vše se muselo udělat nové, avšak s citem k původnímu charakteru stavby. Snažili jsme se co nejvíce oprav dělat svépomocí a s pomocí rodiny a známých – díky jim za pomoc!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Bourání příček 2009

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

omítky 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 Stodola

V roce 2013 jsme započali s rekonstrukcí stodoly.

Stavba štítu

Stavba štítu 2014

Přestože se zub času na domu samotném překvapivě významně nepodepsal, se stodolou to bylo právě naopak. Ještě několik let před tím než jsme dům pořídili, došlo pod náporem sněhu ke zborcení střechy stodoly i s částí opěrných sloupů.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

pokládání krokví

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

trámy

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

takhle stodola vypadá teď

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

stavba sloupů

 

2 Responses to Statek

Napsat komentář