Včelaření

Léčení včel pomocí tepla

 

Loni jsme pořídili stroj – žlutou velkou izolovanou „bednu“, která umí vyvinout takové teplo a vzdušnou vlhkost, kterou dokáží přežít včely i jejich larvy, ale roztoč Varroa destructor, parazit včel, ne. Ten naopak, když se rozmnoží ve včelstvu ve velké míře, dokáže celé včelstvo zlikvidovat. Proto včelaři musí svá včelstva léčit. A nejrozšířenější metodou je používaní chemických látek na likvidaci roztoče. Ty  však mohou nechávat rezidua ve včelích produktech. My se snažíme přijít na cestu léčení bez chemických látek, anebo je omezit na  minimum. Ošetření zavíčkovaného plodu teplem pomocí Varroa controleru se zdá být v této cestě… Číst více

Pestrý život na včelnici

 

Nejen, že na včelnici žijí miliony včel, ale setkáváme se zde s různými živočichy. Letos jsme pod kameny přímo pod úly našli probouzející se tři ještěrky živorordé. Loni nás touto dobou překvapila zmije, asi též zimující pod úly, kde je nesekaná tráva, opadanka, kde na zimu může zmije najít bezpečný úkryt k přežití. Pravidelně se setkáváme na úlech, v různých škvírách s drobnými bezobratlými, jako jsou různé druhy slunéček, mravenců, ploštic, zlatooček, pavouků aj. Mravenci pravidelně lezou po úlových podložkách, kde sbírají kapky sladiny a spadlé roztoče varroa, čímž mohou výrazně zkreslit monitoring počtu roztočů.

V zimě se musí… Číst více

Sladká sezóna je tu!

Máme za sebou první dvě vytáčení medu. Radujeme se z lahodného květového medu, ale také letos po čtyřech letech i z medu medovicového. Všechny medy, včetně květového pastového můžete koupit osobně u nás, nebo Vám pošleme poštou přímo domů.

IMG_7324

Vytáčení medu 2018

Rok se s rokem sešel. Jak pro vinaře je sláva vinobraní, tak pro včelaře je to medobraní. První letošní stáčení máme za sebou, spokojeni, unaveni. A včelky dál létají, nosí nektar a pyl a neustále pracují. Díky jim. A díky těm, kteří nám při medobraní pomáhali.

Letos přišlo jaro a rozkvět prvních květů dříve, než bývá zvykem. Bylo hodně důležité, v jaké síle včely vyzimovaly. Pokud byly silné a v dobré kondici, stihly již snůšku z ovocných stromů i pampelišek.  Pokud však někdo měl včelstvo slabší, zesílilo až na druhou polovinu květu řepky a moc medu v úle… Číst více

První prohlídka včelstev

IMG_0025[1]

Většinou koncem března objedeme všechna stanoviště a včelstvům vezmeme spodní nástavek – pokud ho včely neobsedají. V tomto nástavku je nejstarší voskové dílo, tudíž tímto krokem zajistíme, že staré tmavé plásty jdou ze včelstva pryč. Ty většinou během dubna vytavíme na vosk, ze kterého si necháme zpět udělat mezistěny. Tmavé plásty mohou být pro včely zdrojem nemocí,  hůř se udržují v čistotě a buňky díky většímu počtu košilek bývají menší, tudíž se pak líhnou menší a menší včely.

V první dekádě dubna, když je teplé počasí, navštívíme včelstva znovu. Tentokrát jim přidáme nový nástavek s vystavěnými plásty… Číst více

Včelařská sezona v plném proudu

Po dlouhé zimě a studeném začátku jara, kdy to vypadalo, že včelařská sezona bude velice slabá, se teď jaro rozjelo a pro včely je ideální počasí. Teplota je vhodná k letu, občas zaprší, takže květy pouští nektar a nezasychá (i přesto je vláhy v krajině málo). A včelaři mají napilno. Každý týden kontrolují včelstva, zda mají dost prostoru, zda se nechtějí rojit, kolik mají plodu a medu. Dělají se nové oddělky a chovají se nové matky. Příští týden nás čeká vytáčení.

Příprava úlů pro oddělky

Příprava úlů pro oddělky

Malý včelař se učí chovat matky

Malý včelař se učí chovat matky

 

Poprvé letos vytáčíme med

O víkendu jsme vytáčeli letos poprvé med. Medu bylo dost. Měli jsme tu plno pomocníků – dobrovolníci z Francie, sestra s dětmi, babička, naše děti a také děti sousedů, které se přišly podívat a už zůstaly :). Všem velké díky!

A kdo už se těší na čerstvý med, neváhejte, objednávejte nebo se rovnou pro med u nás zastavte!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Nástavek plný medu

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Vytočený med

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Odvíčkování medných plástů zabere při medobraní nejvíce času

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Odvíčkované plásty se dají vytočit do medometu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Odvíčkujeme odvíčkovacím nožem nebo vidličkou

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Cezení medu zvládne i ten nejmenší

Správný čas na chov včelích matek

Květen a červen je nejlepší čas na chov matek. Ze včelstva, které má dobré vlastnosti (nerojí se, dává hodně medu, pěkně staví voskové dílo, nepodléhá varroa nákaze ad.), vybereme plodový plást s nejmladšími larvičkami. Larvičky opatrně přeneseme larvící lžičkou do mateřích misek s kapkou medové vody. Umístíme do včelstva nad mateří mřížku nebo do sběrného oddělku. Včely většinou některé misky přijmou a vystaví na nich voskový matečník, larvičku krmí mateří kašičkou. Po 10 dnech se zavíčkovaný matečník s budoucí novou matkou opatrně přendá do včelstva nebo oddělku, kde potřebují matku. Zhruba po dvou týdnech by… Číst více

Jaro přišlo konečně i k nám

Tak konečně je tu, to pravé jaro s rozkvetlými ovocnými stromy, pampelišky, svěží zelená a sluníčko :).

Včely mají na pilno a nám už taky začala sezona, jezdíme kontrolovat a rozšiřovat včelstva, na zahradě sázíme a začínáme plet. Letos zkouším i část zahrady zamulčovat, tak pokud se mulč nebude moc líbit slimákům, tak příští rok zamulčuju celou zahradu a s pletím bude konec! Opravujeme ohrady, natíráme úly, stavíme ubikace pro zvířata….  Zkrátka JARO JE TU!!!!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Oranžové rousky – pyl z pampelišky

Rozkvetlá hrušeň se svou opylovatelkou

 

 

 

 

 

 

 

 

Tavení vosku

Chladných dnů jsme využili k tavení starých včelích plástů na vosk. Ve vařící vodě jsme rozpustili staré plásty. Poté jsme žhavý vosk přendali do jutového pytle a vylisovali v lisu na ovoce. Z lisu vytéká jen voda a roztavený vosk. Po zchladnutí se na vrchu nádoby vytvoří vrstva tuhého čistého vosku. Doporučujeme tavit vosk za chladného počasí, kdy nelétají včely.

Děkujeme našim dobrovolníkům, kteří nám s tavením pomáhali. Thank you, Melanie and Julian!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Tavení starých včelích plástů

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Lisování žhavého vosku

Vytavený čistý vosk