Rubrika: Včelaření

  • Léčení včel pomocí tepla

      Loni jsme pořídili stroj – žlutou velkou izolovanou „bednu“, která umí vyvinout takové teplo a vzdušnou vlhkost, kterou dokáží přežít včely i jejich larvy, ale roztoč Varroa destructor, parazit včel, ne. Ten naopak, když se rozmnoží ve včelstvu ve velké míře, dokáže celé včelstvo zlikvidovat. Proto včelaři musí svá včelstva léčit. A nejrozšířenější metodou…

  • Pestrý život na včelnici

      Nejen, že na včelnici žijí miliony včel, ale setkáváme se zde s různými živočichy. Letos jsme pod kameny přímo pod úly našli probouzející se tři ještěrky živorordé. Loni nás touto dobou překvapila zmije, asi též zimující pod úly, kde je nesekaná tráva, opadanka, kde na zimu může zmije najít bezpečný úkryt k přežití. Pravidelně…

  • Sladká sezóna je tu!

    Máme za sebou první dvě vytáčení medu. Radujeme se z lahodného květového medu, ale také letos po čtyřech letech i z medu medovicového. Všechny medy, včetně květového pastového můžete koupit osobně u nás, nebo Vám pošleme poštou přímo domů.

  • Vytáčení medu 2018

    Rok se s rokem sešel. Jak pro vinaře je sláva vinobraní, tak pro včelaře je to medobraní. První letošní stáčení máme za sebou, spokojeni, unaveni. A včelky dál létají, nosí nektar a pyl a neustále pracují. Díky jim. A díky těm, kteří nám při medobraní pomáhali. Letos přišlo jaro a rozkvět prvních květů dříve, než…

  • První prohlídka včelstev

    Většinou koncem března objedeme všechna stanoviště a včelstvům vezmeme spodní nástavek – pokud ho včely neobsedají. V tomto nástavku je nejstarší voskové dílo, tudíž tímto krokem zajistíme, že staré tmavé plásty jdou ze včelstva pryč. Ty většinou během dubna vytavíme na vosk, ze kterého si necháme zpět udělat mezistěny. Tmavé plásty mohou být pro včely zdrojem…

  • Včelařská sezona v plném proudu

    Po dlouhé zimě a studeném začátku jara, kdy to vypadalo, že včelařská sezona bude velice slabá, se teď jaro rozjelo a pro včely je ideální počasí. Teplota je vhodná k letu, občas zaprší, takže květy pouští nektar a nezasychá (i přesto je vláhy v krajině málo). A včelaři mají napilno. Každý týden kontrolují včelstva, zda…

  • Poprvé letos vytáčíme med

    O víkendu jsme vytáčeli letos poprvé med. Medu bylo dost. Měli jsme tu plno pomocníků – dobrovolníci z Francie, sestra s dětmi, babička, naše děti a také děti sousedů, které se přišly podívat a už zůstaly :). Všem velké díky! A kdo už se těší na čerstvý med, neváhejte, objednávejte nebo se rovnou pro med u…

  • Správný čas na chov včelích matek

    Květen a červen je nejlepší čas na chov matek. Ze včelstva, které má dobré vlastnosti (nerojí se, dává hodně medu, pěkně staví voskové dílo, nepodléhá varroa nákaze ad.), vybereme plodový plást s nejmladšími larvičkami. Larvičky opatrně přeneseme larvící lžičkou do mateřích misek s kapkou medové vody. Umístíme do včelstva nad mateří mřížku nebo do sběrného oddělku. Včely…

  • Jaro přišlo konečně i k nám

    Tak konečně je tu, to pravé jaro s rozkvetlými ovocnými stromy, pampelišky, svěží zelená a sluníčko :). Včely mají na pilno a nám už taky začala sezona, jezdíme kontrolovat a rozšiřovat včelstva, na zahradě sázíme a začínáme plet. Letos zkouším i část zahrady zamulčovat, tak pokud se mulč nebude moc líbit slimákům, tak příští rok…

  • Tavení vosku

    Chladných dnů jsme využili k tavení starých včelích plástů na vosk. Ve vařící vodě jsme rozpustili staré plásty. Poté jsme žhavý vosk přendali do jutového pytle a vylisovali v lisu na ovoce. Z lisu vytéká jen voda a roztavený vosk. Po zchladnutí se na vrchu nádoby vytvoří vrstva tuhého čistého vosku. Doporučujeme tavit vosk za…