Pěstujeme zeleninu

Jaro na zahradě

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Předpověď slibuje teplé slunečné počasí, tudíž je nejlepší čas vyrazit na zahradu a začít set a sázet. V zemi už by měl být mák. Ten se může dokonce set i v únoru, kdy je na zemi sníh. Pouze se rozhodí a on později, když má vhodné podmínky, vyklíčí.

Nyní je čas vyset mrkev (ranou i pozdní), petržel (kořenovou i kadeřavou), pastiňák a řepy. K těmto plodinám přidáváme do meziřádku cibuli sazečku a jarní cibulku. Tyto zeleniny se vzájemně milují a podporují ve zdravém růstu. Též máme v zemi mangold, hrášek, měsíček.

Ve foliovníku nám rostou saláty, asijské hořčice, ředkvičky, rukola.… Číst více

První jarní vitamíny

 

Obzvláště v dnešní zvláštní době, kdy světem pulzují zprávy o šíření Koronaviru, je důležité nejen omezit styk s lidmi a další opatření, ale také posilovat naše zdraví dostupnými vitamíny. Na jaře už je mnoho darů Země, které můžeme sklízet a dopřávat si tak zdravé chutné jídlo, napěchované vitamíny, jarní sílou a výbornou chutí.  U nás na Broumovsku už raší lístky bršlice kozí nohy, pampelišky, jitrocele a lze i nalézt kvítka sedmikrásek. Na loukách i v lese je při trochu štěstí možné utrhnout divokou pažitku. U někoho roste i česnek medvědí, výborný jarní zásobník všeho zdravého. Nejlépe divoké byliny… Číst více

Petržel a vitamín C

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Pokud pěstujeme kořenovou petržel, určitě nevyhazujme její nať. Má spoustu vitamínu C, údajně 4x více než pomeranče a zelí. Obsahuje vitamín B,  vápník, hořčík, železo. Na zimu se dá usušit, nebo zamrazit. Vydrží na záhonu i dlouho do zimy. Je první pomocí při zánětu močových cest.

Brambory nám pomáhaly vyorávat děti z broumovského tábora

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Letos nám pomáhaly vybírat brambory děti z nedalekého Broumova. Pro některé to byla první zkušenost, někdo viděl poprvé koně zapřaženého v pluhu. Moc práce nás jsme ale neměli. Letošní rok jsme sklidili velice málo brambor, hodně zaúřadovala plíseň bramborová a mandelinka. Příští rok si budeme muset brambory více ohlídat. Všem pomocníkům moc děkujeme!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAKONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Mizuna, Mibuna, Komatsuna, Wasabino

 

DSCN0913

…zní to jako zaklínadlo v prastarém jazyce. Ale kdepak, jedná se o asijskou listovou zeleninu. Vzdáleně jsou tyto rostliny příbuzné křenu. Liší se od sebe chutí a i vzhledem. Chuť mohou mít podobnou kedlubnám, čínskému zelí, křenu či velmi pikantní wasabi. Listy jsou různě velké, kadeřavé, hladké, okrouhlé, rovné…

Mají rády chladnější část roku. Můžeme vysévat do skleníků na začátku března, během dubna a května můžeme sít ven na záhony. Pro podzimní sklizeň vyséváme v srpnu a září. Jsou to nenáročné rostliny.

Letos je pěstuji poprvé a jsou mým favoritem mezi jarní zeleninou. Skvěle se hodí… Číst více

Navzdory suchu, hryzcům a dalším škůdcům

I přes velké sucho, zahradu vzhledem k její velikosti téměř nezaléváme. Pravidelně dáváme vláhu jen rajčatům, paprikám a cuketám. A světě div se, stále roste. Ale pravdou je to, že vše se sklízí dříve než jiné roky a úroda je menší. Přesto ale je a budeme mít po celý podzim i zimu, co jíst :). Děkujeme.

Letos se kromě sucha potýkáme i s hryzci, kterých je víc než minulý rok. Chutnají jim brambory. Jenže ty jsme jim před dvěma dny vyorali, tak se asi víc vrhnou na mrkev a řepu. Kéž nechají ovocné stromky a keře na pokoji. Do… Číst více

Je čas setí

Už tři dny trávíme na zeleninovém políčku a sejeme. Je čas vysévat mrkev, hrášek, špenát, řepu, petržel, kadeřavou petrželku, pastiňák. Též sázíme cibuli, mohou se sázet i brambory. Většinou do 30. dubna u nás bývají v zemi. Sadbové brambory je dobré vytáhnout  1-2 týdny před sázením ze sklepa na teplejší a světlejší místo, aby vyrašily klíčky.

Snažíme se vysévat vedle sebe plodiny, které se vzájemně dobře ovlivňují. Jako rádce využíváme knihu od Radomila Hradila Česká biozahrada, kde je vytvořena přehledná tabulka.

Do foliovníku vyséváme semínka košťálovin a pórku a lichořeřišnice, na noc je zakrýváme proti mrazu igelitem. Brzy… Číst více

Podzimní práce na poli

3_FullSizeRender IMG_3344 IMG_9514 2_FullSizeRender

Zkušenosti s mulčem

Rozhodli jsme se část zahrady zamulčovat a vyzkoušet, jestli mulč funguje, jak jsme se dočetli a jestli nám ušetří čas strávený pletím a zléváním. Zde naše výsledky:

Na podzim loňského roku jsme zamulčovali tak, že jsme dali na hlínu vrstvu rok uleželého hnoje smíchaný s opadaným listím, pak kartony a na vrch vrstvu slámy. Na jaře však tato vrstva začala prorůstat pýrem. Proto jsme na stávající mulč navrstvili další vrstvy – kompost, kartony a velkou vrstvu slámy.

Po zmrzlých jsme vysadili sazenice košťálovin, pórku, lichořeřišnice a divokých rajčat. Nejdřív jsme udělali špičatou lopatkou díru do kartonu, vsadili rostlinu i… Číst více

Pěstování lilku

Tak se nám letos po třech letech konečně podařily vypěstovat lilky. A výsledek stojí za to! Jak se nám to podařilo? Semínka lilku je třeba vyset stejně jako rajčata kolem konce února, nechat vzejít a následně přepikýrovat po jedné sazeničce zvlášť do kelímků. V polovině května, po zmrzlých vysadíme do skleníku nebo foliáku. Nejlépe udělat velkou díru, sem dát vyzrálý kompost nebo hnůj a vsadit rostlinu z kelímku. Doporučuje se vzdálenost 40 cm od sebe. Nic nezkazíme tím, když je dáme ještě o něco dál. V kelímku má udělaný kořenový systém, tak jen zlehka kořeny rozvolníme a vložíme do… Číst více