Rubrika: Pěstujeme zeleninu
-
Jaro na zahradě
Předpověď slibuje teplé slunečné počasí, tudíž je nejlepší čas vyrazit na zahradu a začít set a sázet. V zemi už by měl být mák. Ten se může dokonce set i v únoru, kdy je na zemi sníh. Pouze se rozhodí a on později, když má vhodné podmínky, vyklíčí. Nyní je čas vyset mrkev (ranou i…
-
První jarní vitamíny
Obzvláště v dnešní zvláštní době, kdy světem pulzují zprávy o šíření Koronaviru, je důležité nejen omezit styk s lidmi a další opatření, ale také posilovat naše zdraví dostupnými vitamíny. Na jaře už je mnoho darů Země, které můžeme sklízet a dopřávat si tak zdravé chutné jídlo, napěchované vitamíny, jarní sílou a výbornou chutí. U…
-
Petržel a vitamín C
Pokud pěstujeme kořenovou petržel, určitě nevyhazujme její nať. Má spoustu vitamínu C, údajně 4x více než pomeranče a zelí. Obsahuje vitamín B, vápník, hořčík, železo. Na zimu se dá usušit, nebo zamrazit. Vydrží na záhonu i dlouho do zimy. Je první pomocí při zánětu močových cest.
-
Brambory nám pomáhaly vyorávat děti z broumovského tábora
Letos nám pomáhaly vybírat brambory děti z nedalekého Broumova. Pro některé to byla první zkušenost, někdo viděl poprvé koně zapřaženého v pluhu. Moc práce nás jsme ale neměli. Letošní rok jsme sklidili velice málo brambor, hodně zaúřadovala plíseň bramborová a mandelinka. Příští rok si budeme muset brambory více ohlídat. Všem pomocníkům moc děkujeme!
-
Mizuna, Mibuna, Komatsuna, Wasabino
…zní to jako zaklínadlo v prastarém jazyce. Ale kdepak, jedná se o asijskou listovou zeleninu. Vzdáleně jsou tyto rostliny příbuzné křenu. Liší se od sebe chutí a i vzhledem. Chuť mohou mít podobnou kedlubnám, čínskému zelí, křenu či velmi pikantní wasabi. Listy jsou různě velké, kadeřavé, hladké, okrouhlé, rovné… Mají rády chladnější část roku. Můžeme vysévat do…
-
Navzdory suchu, hryzcům a dalším škůdcům
I přes velké sucho, zahradu vzhledem k její velikosti téměř nezaléváme. Pravidelně dáváme vláhu jen rajčatům, paprikám a cuketám. A světě div se, stále roste. Ale pravdou je to, že vše se sklízí dříve než jiné roky a úroda je menší. Přesto ale je a budeme mít po celý podzim i zimu, co jíst :). Děkujeme.…
-
Je čas setí
Už tři dny trávíme na zeleninovém políčku a sejeme. Je čas vysévat mrkev, hrášek, špenát, řepu, petržel, kadeřavou petrželku, pastiňák. Též sázíme cibuli, mohou se sázet i brambory. Většinou do 30. dubna u nás bývají v zemi. Sadbové brambory je dobré vytáhnout 1-2 týdny před sázením ze sklepa na teplejší a světlejší místo, aby vyrašily klíčky.…
-
Zkušenosti s mulčem
Rozhodli jsme se část zahrady zamulčovat a vyzkoušet, jestli mulč funguje, jak jsme se dočetli a jestli nám ušetří čas strávený pletím a zléváním. Zde naše výsledky: Na podzim loňského roku jsme zamulčovali tak, že jsme dali na hlínu vrstvu rok uleželého hnoje smíchaný s opadaným listím, pak kartony a na vrch vrstvu slámy. Na…
-
Pěstování lilku
Tak se nám letos po třech letech konečně podařily vypěstovat lilky. A výsledek stojí za to! Jak se nám to podařilo? Semínka lilku je třeba vyset stejně jako rajčata kolem konce února, nechat vzejít a následně přepikýrovat po jedné sazeničce zvlášť do kelímků. V polovině května, po zmrzlých vysadíme do skleníku nebo foliáku. Nejlépe udělat velkou…