Rubrika: Nezařazené

  • Léčení včel pomocí tepla

      Loni jsme pořídili stroj – žlutou velkou izolovanou „bednu“, která umí vyvinout takové teplo a vzdušnou vlhkost, kterou dokáží přežít včely i jejich larvy, ale roztoč Varroa destructor, parazit včel, ne. Ten naopak, když se rozmnoží ve včelstvu ve velké míře, dokáže celé včelstvo zlikvidovat. Proto včelaři musí svá včelstva léčit. A nejrozšířenější metodou…

  • Kočování se slepicemi

    Tak se stalo, že jsme kurníku dali kola  a podvozek a slepice mohou cestovat po pastvinách. Na jednom místě je necháme týden a poté kurník přesuneme dál, na čerstvou trávu, oplotíme elektrickou sítí pro drůbež a je vystaráno. Slepice jsou spokojené, hrabou, žerou čerstvou trávu a snáší denně plno vajec. Báli jsme se útoků jestřába,…

  • Dokrmování jehňat

    Letos je zvláštní rok, alespoň co se týká rození jehňátek. Nejdřív se narodila dvě velká krásná jehňata, ale neuměla se napít. Silná byla dost, ale zkrátka neuměla sát. A tak hodně zeslábla. Vždy jsme oddojili ovci, mláďata dostala i mlezivo. Zahřívali jsme je doma u kamen. Jedno to zvládlo, museli jsme ho naučit najít správné…

  • Jaro na zahradě

    Předpověď slibuje teplé slunečné počasí, tudíž je nejlepší čas vyrazit na zahradu a začít set a sázet. V zemi už by měl být mák. Ten se může dokonce set i v únoru, kdy je na zemi sníh. Pouze se rozhodí a on později, když má vhodné podmínky, vyklíčí. Nyní je čas vyset mrkev (ranou i…

  • Nová tůň je plná vody

    Jakmile více zaprší, nové tůně se začnou plnit. Je zajímavé, že se plní až s třídenním až čtyřdenním zpožděním od dešťů. Tůně jsou umístěny v údolnici pod kopcem, kudy odtéká jarní voda ve velkém, ale naopak během suchého léta tam vodu na povrchu nespatříme. Tůně jsme vytvořili během jara a léta letošního roku pomocí malého…

  • Sázíme alej ovocných stromů

    O víkendu se nám podařilo založit alej ovocných stromů v krajině. Vysadili jsme 18 vysokokmenů jabloní, třešní, hrušní. Měly by to být všechno stromy, které se hodí do naší nadmořské výšky, většinou staré ovocné odrůdy. Rádi bychom s výsadbou alejí pokračovali i v budoucnu. Stromy ve volné krajině přináší stín, zadržují vodu, poskytují domov živočichům,…

  • Co s tím lesem?

      I nám vzrostlý smrkový les napadl kůrovec, a tak jsme za poslední dva roky museli dřevo vytěžit. Zůstalo tu jen pár jedlí, které bychom spočítali na jedné ruce, vzrostlá bříza a borovice. Tyto stromy tu nezůstaly náhodou. Jsou to tzv. výstavky, které slouží k produkci semen, ze kterých můžou vyrůst nové stromy. I přesto…

  • Švestková epopej

    Letos se urodilo poměrně dost švestek. Ale co se nám stalo poprvé, po deštích nám začaly všechny praskat a bylo třeba je ihned zpracovat. Takže dva dny byly ve znamení švestkových hodů: slíváky, švestkové buchty, švestková omáčka, povidla, švestky v mrazáku, švestky zavařené, povidla. Švestková povidla: Vypeckované švestky pokapu octem, lehce posolím a nechám přes…

  • Jak komín k nové hlavě přišel

    Byla nebyla jedna komínová hlava, které léta ležela zapomenutá za domem v trávě a kopřivách. Byla krásná, zdobená, celá z pískovce, parádnice, jak má být. Čekala na svůj čas, až se znovu bude moct rozhlídnout po okolí z výšky komína. Asi před 10 dny se spřátelila s majitelem domu a společně vymýšleli, jak ji dostat…

  • Výsadba ovocných stromů v pozdním jaře

    Zahradnictvím se ne vždy podaří z jara prodat všechny nachystané stromky. Nám se poštěstilo, že nám kamarád daroval krásné polokmeny a vysokokmeny ovocných stromů, které se nepodařilo prodat. Zasadili jsme tak 30.dubna deset stromů. Stromy měly už narašené lístky a rozvětvenou korunku. Pokud se sází takto později na jaře, je třeba je radikálně zakrátit, nejlépe…