Zajímavosti

Budujeme novou střechu

Protože už na několika místech zatékalo a bylo třeba jednou za dva roky měnit některé staré šablony, rozhodli jsme se vyměnit střechu. A jak to tak bývá, ač měla výměna proběhnout už v červnu… probíhá nyní :). A tak jsme zažili bouři, potopu, vichřici… a stále žijeme!

Když jsme dům před 9 lety koupili, téměř 30 let v něm nikdo nebydlel. To se podepsalo na dřevěné konstrukci střechy. Tam, kde zatékalo, trámy vyhnili – hlavně zhlaví, která koukají ven a cca tři krokve. Jinak vše drží, spojované po staru dřevěnými kolíky, žádné železo, ručně tesané. Ti naši předci byli šikovní!

DSCN0239 DSCN0240 DSCN0242

Ledové království

Přestože zima končí, stále umí nádherně čarovat.

Hruškova rokle – Suchý Důl

IMG_0035IMG_0039

IMG_0041 IMG_0045IMG_0061IMG_0047

Zpravokořenění jabloně

Na jaře jsme se nechali inspirovat metodou Jaroslava Svobody a zkusili zpravokořenit jabloň. Koupili jsme naroubovaný stromek odrůdy Idaredest. Vyhloubili podélnou díru, vložili do ní celý stromek včetně kořenů, kmínku i větví. Tak aby měl stromek v zemi lehký sklon – kořeny o něco níže než vetvičky. Větvičky jsme se snažili uchytit v zemi pomocí kolíků do jedné roviny. Což se nám asi nepodařilo přesně tak, jak by to mělo správně být.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pak jsme celý stromek opatrně zasypali zeminou. Je nutné ho pravidelně zalévat! Jak v oblasti kořenů, tak větviček. Během sezóny by z větvových pupenů měly vyrazit nové výhony, které na podzim opatrně oddělíme i s kořínky od původních větví v zemi. A vsadíme na vhodné místo. Jeden výhon necháme na původním místě. A tak se nám z jednoho stromku podařilo vypěstovat sedm nových s pravými kořeny. Výhodou těchto stromků je, že pokud nechcete, nemusíte je vůbec stříhat. Uvidíme za pár let, zda a jak budou plodit. Pokud Vás zajímá téma víc, doporučuji knihu od Jaroslava Svobody, Ekozahrady.

IMG_3352

Sedm nových zpravokořeněných stromků, ještě nepřesazených

Tábor na statku

O prázdninách proběhl první tábor na statku. Dohromady i s naší Štěpánkou se přihlásilo jedenáct holek. Holky byly úžasné, správná parta. Statek úplně změnil tvář, všude živo, veselo, centrum všeho dění :). Učily jsme se jezdit na koních, poznávat přírodu, stopovat, lovit hmyzáky ve vodě a mnoho dalšího. Tak snad tábor nebude posledním!

IMG_0094 IMG_0193 IMG_0157 IMG_0118 IMG_0007 IMG_0005

Dovolená na statku

Protože hospodáři také potřebují občas dovolenou a potřebují relaxovat, musí sehnat hlídání zvířat a statku. Nejdůležitější je pohlídat, zda mají zvířata vodu a zda jsou tam, kde mají být. Ráno otevřít a večer zavřít drůbež (jinak by je v noci čapla kuna, možná i liška). A pokud je velké horko, zalít zeleninu. Loni nám pomohli naši milí přátelé z Brna, kteří si na oplátku udělali dovolenou u nás. A natočili u nás úžasné video, moc díky!

video Statek Vávrovi

Sázíme ovocné stromy a keře

Toto jaro je u nás ve znamení velkého sázení. Rozhodli jsem se vysadit jedlé živé ploty, jedlé remízky a časem snad i větší ovocný sad. Pro volbu odrůd jsme se nechali inspirovat knihou od Jaroslava Svobody – Ekozahrady, potom internetovými stránkami o zahradnictví a permakultuře. Do živých plotů jsme zvolili různé odrůdy zimolezů kamčatských, muchovníků a rakytníků a eleuterokoky. Do remízků pak klasické ovocné stromy, jeřáby sladkoplodé, hlohy velkoplodé, dříny, rybízy, jošty.  Ještě bychom rádi zkusili pěstovat mišpuli, kterou se nám zatím nepodařilo sehnat. Většina keřů se dá objednat v eshopu zahradnictví (např. Kruh, Na Zázvorce), keře přijdou v pořádku poštou v květináčích.

Cílem je, abychom měli téměř po celý rok možnost v zahradě sbírat jedlé bobule a ovoce. Hned z jara kvete a brzy plodí zimolez, který pochází ze Sibiře a je údajně velice odolný mrazům. Později nastupují muchovníky a další ovoce. Nejpozději se sbírá mišpule, která je nejlepší až po přejití podzimními mrazíky.

Ovocné stromy jsme museli i v zemi kolem kořenů obalit pletivem. Letos v zimě panovali v zemi hryzci, kteří nám dvě krásné jabloně, které jsme vsadili před 5 lety, zničili. Ožrali všechny kořeny :(. Pravděpodobně se jim u stromků líbilo proto, že jsme jim z jara přidali jako hnojivo vyzrálý hnůj a zamulčovali slámou. Měli tam v zimě tepleji, a to hryzci rádi. Lepší bude mulč na podzim od kořenů odhrabat.

Moc děkujeme za pomoc při výsadbě našim šikovným dětem, milým dobrovolníkům Sabině a Janovi, Standovi, Soně a Štěpánovi, a studentům z Náchoda. Jste všichni úžasní!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

hloubení děr a dávání vyzrálého hnoje

IMG_8443

mulčování

 

 

 

 

 

 

 

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

¨čerstvě vsazená hrušeň – březen

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

okousaný kmínek bez kořenů – hryzci

 

Keltský telegraf

Včera se nám, doufejme, podařilo u nás na kopci založit novou tradici. Připojili jsme se k ohňům Keltského telegrafu. Rozloučili se se zimou, přivítali jaro a symbolicky jsme přinesli do krajiny symbol světla, symbol přicházejícího jara, znovuzrození.

Rituál jsme nepojali zcela rituálně, ale po svém, s bubny, flétnou a drobnými perkusemi. Symbolické obětování zrní obilí a sušených bylinek nám pomohlo očistit se od zimních časů, poděkovat Zimě a přivítat příchod jara s prosbou hojnosti, zdraví a lásky. Na příští rok se rodí v hlavě nápad, jak uspořádat řádný, s přírodou propojující rituál. Těšme se!

Klidné posezení u ohně, s opékáním hadů a špekáčků, s bubnováním a kytarou, s výhledem do noční krajiny s příjemnými lidmi nám bylo posvěceno z hůry hvězdnou oblohou.

Všem účastníkům a Standovi za nápad uspořádat Keltský telegraf u nás velké DÍKY.

Více informací http://www.keltskytelegraf.cz


Naši dobrovolníci

Moc děkujeme všem našim letošním dobrovolníkům, Melanie a Julianovi z Německa, Romainovi a Lydie z Francie, Zulieře a Daleovi z Británie a Daniele a Tomášovi z Prahy. Moc jste nám pomohli a jste všichni úžasní lidé. Přejeme Vám, ať se Vám vyplní vaše životní sny. Thank you!

Dobrovolnictví na farmě funguje tak, že si dáte svůj profil na webové stránky dobrovolnictví (http://www.helpx.net, http://www.wwoof.cz, http://www.workaway.info). Pak se Vám lidé ozývají, zda mohou přijet. Komunikace probíhá většinou přes email v angličtině. Pokud si vzájemně sednete, nic nebrání tomu, aby dobrovolníci mohli přijet. Pracují za stravu a ubytování. Samozřejmostí je, že je na dohodě, jak dlouho budou pracovat, kdy budou mít volno apod. Zatím se nám nestalo, že by přijel někdo, kdo chce lenošit, naopak všichni byli vstřícní a ochotni pomáhat i tam, kde jsme to neočekávali. Pro nás úžasná zkušenost. Nejenom, že práce jde mnohem rychleji, ale dozvíme se hodně zajímavostí ze světa, z jiných farem, zážitky z cest… a často se stávají z dobrovolníků i naši přátelé.

Letos bylo zajímavé, že přijel vždy pár, starší 25 let, lidé, kteří si vyzkoušeli zaměstnání a mají již životní zkušenosti. Lidé, kteří chtějí změnit svůj život, začít farmařit nebo se přiblížit k soběstačnosti. Na farmách získávají zkušenosti a inspiraci. Ať se to všem vydaří.

Julian a Melanie

Julian a Melanie

Daniela a Tomáš

Daniela a Tomáš

 

 

 

 

 

 

 

Zuliera a Dale

Zuliera a Dale

 

 

Vávrův kombinátor

Je všeobecně známo, že vývoj techniky ve světě jde dopředu. I u Vávrů nezahálíme. Pro jaro 2016 přicházíme s novinkou Vávrův kombinátor předseťové přípravy půdy – značení dvou řádku na jeden zátah s přesným vyměřením rozteče 40 cm, přiměřené utužení seťového lůžka nastavíme dle zatížení stroje. U nás se osvědčily tři stupně: stroj bez zátěže, stroj s kočkou, stroj se psem. Šířku meziřádků přizpůsobíme dle velikosti stroje. Jsme si vědomi, že je to velkorysé gesto poskytnout tento inovátorský nápad k dispozici široké veřejnosti.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAKONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Domácí barva na dřevo – recept

Před rokem jsme dostali od našeho francouzského dobrovolníka (Zdravíme Simona!) recept na domácí barvu na dřevo. Prý vydrží i několik let. Tak jsme se rozhodli ji vyzkoušet a natřít úly.

Suroviny na 5 l barvy:

mouka (pšeničná nebo žitná) 350 g

voda 3,5 l

přírodní pigment 1 kg

síran železnatý 100 g

lněný olej 0,5 l

mýdlo (klasického Jelena) 5 g strouhané

Postup:

  1. Smíchat mouku s 0,5 l vody. Poté přidat zbytek vody a vařit 15 min.
  2. Přidat přesátý pigment a síran železnatý. Opět vařit 15 min.
  3. Přidat olej, vařit dalších 15 min. Během vaření dodat mýdlo.

Doporučuji pigment přesát, má sklon dělat malé hrudky. Nejlépe provést nátěr s ještě teplou barvou. My budeme vše natírat dvakrát.

1.

1.

2.

pigment

2.

2.

3.

3.

nátěr

nátěr