Zajímavosti

Nová tůň je plná vody

foto tuně

Jakmile více zaprší, nové tůně se začnou plnit. Je zajímavé, že se plní až s třídenním až čtyřdenním zpožděním od dešťů. Tůně jsou umístěny v údolnici pod kopcem, kudy odtéká jarní voda ve velkém, ale naopak během suchého léta tam vodu na povrchu nespatříme. Tůně jsme vytvořili během jara a léta letošního roku pomocí malého pásového bagříku a lidské síly.

Je nádhera pozorovat, jak se „díry v zemi“ zaplní vodou a jak se sem postupně stahuje život. Ještě nám zbývá vysadit kolem stromy, které snáší zamokření, aby dávaly stín vodní hladině a ta se tak v létě rychle neodpařovala.

Děkujeme… Číst více

Jak komín k nové hlavě přišel

IMG_6765Byla nebyla jedna komínová hlava, které léta ležela zapomenutá za domem v trávě a kopřivách. Byla krásná, zdobená, celá z pískovce, parádnice, jak má být. Čekala na svůj čas, až se znovu bude moct rozhlídnout po okolí z výšky komína. Asi před 10 dny se spřátelila s majitelem domu a společně vymýšleli, jak ji dostat do výšin až ke komínu. A protože to nebyla jen tak obyčejná hlava, ale velmi těžká a velká, která by lecjakému sedlákovi parádu tvořila, nebyl to lehký úkol. Jakmile se známý mužský objevil, zastavil se a společně všichni tvořili akční plán. Nejeden tu byl a… Číst více

Výsadba ovocných stromů v pozdním jaře

Zahradnictvím se ne vždy podaří z jara prodat všechny nachystané stromky. Nám se poštěstilo, že nám kamarád daroval krásné polokmeny a vysokokmeny ovocných stromů, které se nepodařilo prodat. Zasadili jsme tak 30.dubna deset stromů. Stromy měly už narašené lístky a rozvětvenou korunku. Pokud se sází takto později na jaře, je třeba je radikálně zakrátit, nejlépe nechat 3-4 kosterní větve zakrácené na 3.pupen a a jeden terminál, který se též výrazně zkrátí. Vše je dobře vidět na fotografii níže. Vyrovná se tak poměr mezi korunkou a kořeny.

Kosterní větve se vybírají tak, aby nevycházely z jednoho místa, neb by v budoucnu… Číst více

Kopání tůní

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAI letošní jaro nám přichystalo delší dobu bez deště. I zima byla na srážky podprůměrná. Jak ukazují klimatické modely, v budoucnu můžeme počítat s delšími obdobími sucha a přívalovými srážkami. Proto je třeba krajinu na takové extrémy připravit. Jako nejlepší řešení zádrže v krajině se jeví mnoho drobných opatření, jako je právě tvorba tůní, svejlů, renaturace toků, výsadba zeleně aj. Na našich pozemcích se snažíme vysazovat remízky, aleje, ovocné sady. Nyní jsme díky dobrovolné práci Jiřího Malíka, Tomáše Poeka a Lenky Wimmerové vytvořili dvě tůně v místech, kde v brzkém jaře proudí voda z kopců nad námi, dostává se… Číst více

Neobvyklé ptačí budky

"To jsem vyrobila já!"

„To jsem vyrobila já!“

Už visí.

Už visí.

Vezeme budky do lesa.

Vezeme budky do lesa.

Dnes jsme se vydali do lesa pověsit ptačí budky, které jsme v létě vyrobili z prastarých lapačů na kůrovce, tedy alespoň si myslíme, že to byly lapače. Možná se mýlíme a budeme rádi, když nám objasníte pravdu. Našel je kamarád volně pohozené v lese, často už na půl přikryté opadaným materiálem. A dostal nápad, jak starý odpad využít. Jsou vyrobené z plastu, kde jsme s dětmi dolu přidali dřevěné dno. Vyvrtali vletový otvor a budka byla hotova. Sami jsme zvědaví, jak bude fungovat a zda v ní ptáci úspěšně zahnízdí.

První jarní vitamíny

 

Obzvláště v dnešní zvláštní době, kdy světem pulzují zprávy o šíření Koronaviru, je důležité nejen omezit styk s lidmi a další opatření, ale také posilovat naše zdraví dostupnými vitamíny. Na jaře už je mnoho darů Země, které můžeme sklízet a dopřávat si tak zdravé chutné jídlo, napěchované vitamíny, jarní sílou a výbornou chutí.  U nás na Broumovsku už raší lístky bršlice kozí nohy, pampelišky, jitrocele a lze i nalézt kvítka sedmikrásek. Na loukách i v lese je při trochu štěstí možné utrhnout divokou pažitku. U někoho roste i česnek medvědí, výborný jarní zásobník všeho zdravého. Nejlépe divoké byliny… Číst více

Budujeme novou střechu

Protože už na několika místech zatékalo a bylo třeba jednou za dva roky měnit některé staré šablony, rozhodli jsme se vyměnit střechu. A jak to tak bývá, ač měla výměna proběhnout už v červnu… probíhá nyní 🙂. A tak jsme zažili bouři, potopu, vichřici… a stále žijeme!

Když jsme dům před 9 lety koupili, téměř 30 let v něm nikdo nebydlel. To se podepsalo na dřevěné konstrukci střechy. Tam, kde zatékalo, trámy vyhnili – hlavně zhlaví, která koukají ven a cca tři krokve. Jinak vše drží, spojované po staru dřevěnými kolíky, žádné železo, ručně tesané. Ti naši předci byli šikovní!

DSCN0239 DSCN0240 DSCN0242

Ledové království

Přestože zima končí, stále umí nádherně čarovat.

Hruškova rokle – Suchý Důl

IMG_0035IMG_0039

IMG_0041 IMG_0045IMG_0061IMG_0047

Zpravokořenění jabloně

Na jaře jsme se nechali inspirovat metodou Jaroslava Svobody a zkusili zpravokořenit jabloň. Koupili jsme naroubovaný stromek odrůdy Idaredest. Vyhloubili podélnou díru, vložili do ní celý stromek včetně kořenů, kmínku i větví. Tak aby měl stromek v zemi lehký sklon – kořeny o něco níže než vetvičky. Větvičky jsme se snažili uchytit v zemi pomocí kolíků do jedné roviny. Což se nám asi nepodařilo přesně tak, jak by to mělo správně být.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pak jsme celý stromek opatrně zasypali zeminou. Je nutné ho pravidelně zalévat! Jak v oblasti kořenů, tak větviček. Během sezóny by z větvových pupenů měly vyrazit nové… Číst více

Tábor na statku

O prázdninách proběhl první tábor na statku. Dohromady i s naší Štěpánkou se přihlásilo jedenáct holek. Holky byly úžasné, správná parta. Statek úplně změnil tvář, všude živo, veselo, centrum všeho dění :). Učily jsme se jezdit na koních, poznávat přírodu, stopovat, lovit hmyzáky ve vodě a mnoho dalšího. Tak snad tábor nebude posledním!

IMG_0094 IMG_0193 IMG_0157 IMG_0118 IMG_0007 IMG_0005