Zajímavosti

Tábor na statku

O prázdninách proběhl první tábor na statku. Dohromady i s naší Štěpánkou se přihlásilo jedenáct holek. Holky byly úžasné, správná parta. Statek úplně změnil tvář, všude živo, veselo, centrum všeho dění :). Učily jsme se jezdit na koních, poznávat přírodu, stopovat, lovit hmyzáky ve vodě a mnoho dalšího. Tak snad tábor nebude posledním!

IMG_0094 IMG_0193 IMG_0157 IMG_0118 IMG_0007 IMG_0005

Dovolená na statku

Protože hospodáři také potřebují občas dovolenou a potřebují relaxovat, musí sehnat hlídání zvířat a statku. Nejdůležitější je pohlídat, zda mají zvířata vodu a zda jsou tam, kde mají být. Ráno otevřít a večer zavřít drůbež (jinak by je v noci čapla kuna, možná i liška). A pokud je velké horko, zalít zeleninu. Loni nám pomohli naši milí přátelé z Brna, kteří si na oplátku udělali dovolenou u nás. A natočili u nás úžasné video, moc díky!

video Statek Vávrovi

Sázíme ovocné stromy a keře

Toto jaro je u nás ve znamení velkého sázení. Rozhodli jsem se vysadit jedlé živé ploty, jedlé remízky a časem snad i větší ovocný sad. Pro volbu odrůd jsme se nechali inspirovat knihou od Jaroslava Svobody – Ekozahrady, potom internetovými stránkami o zahradnictví a permakultuře. Do živých plotů jsme zvolili různé odrůdy zimolezů kamčatských, muchovníků a rakytníků a eleuterokoky. Do remízků pak klasické ovocné stromy, jeřáby sladkoplodé, hlohy velkoplodé, dříny, rybízy, jošty.  Ještě bychom rádi zkusili pěstovat mišpuli, kterou se nám zatím nepodařilo sehnat. Většina keřů se dá objednat v eshopu zahradnictví (např. Kruh, Na Zázvorce), keře přijdou v pořádku poštou v květináčích.

Cílem je, abychom měli téměř po celý rok možnost v zahradě sbírat jedlé bobule a ovoce. Hned z jara kvete a brzy plodí zimolez, který pochází ze Sibiře a je údajně velice odolný mrazům. Později nastupují muchovníky a další ovoce. Nejpozději se sbírá mišpule, která je nejlepší až po přejití podzimními mrazíky.

Ovocné stromy jsme museli i v zemi kolem kořenů obalit pletivem. Letos v zimě panovali v zemi hryzci, kteří nám dvě krásné jabloně, které jsme vsadili před 5 lety, zničili. Ožrali všechny kořeny :(. Pravděpodobně se jim u stromků líbilo proto, že jsme jim z jara přidali jako hnojivo vyzrálý hnůj a zamulčovali slámou. Měli tam v zimě tepleji, a to hryzci rádi. Lepší bude mulč na podzim od kořenů odhrabat.

Moc děkujeme za pomoc při výsadbě našim šikovným dětem, milým dobrovolníkům Sabině a Janovi, Standovi, Soně a Štěpánovi, a studentům z Náchoda. Jste všichni úžasní!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

hloubení děr a dávání vyzrálého hnoje

IMG_8443

mulčování

 

 

 

 

 

 

 

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

¨čerstvě vsazená hrušeň – březen

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

okousaný kmínek bez kořenů – hryzci

 

Keltský telegraf

Včera se nám, doufejme, podařilo u nás na kopci založit novou tradici. Připojili jsme se k ohňům Keltského telegrafu. Rozloučili se se zimou, přivítali jaro a symbolicky jsme přinesli do krajiny symbol světla, symbol přicházejícího jara, znovuzrození.

Rituál jsme nepojali zcela rituálně, ale po svém, s bubny, flétnou a drobnými perkusemi. Symbolické obětování zrní obilí a sušených bylinek nám pomohlo očistit se od zimních časů, poděkovat Zimě a přivítat příchod jara s prosbou hojnosti, zdraví a lásky. Na příští rok se rodí v hlavě nápad, jak uspořádat řádný, s přírodou propojující rituál. Těšme se!

Klidné posezení u ohně, s opékáním hadů a špekáčků, s bubnováním a kytarou, s výhledem do noční krajiny s příjemnými lidmi nám bylo posvěceno z hůry hvězdnou oblohou.

Všem účastníkům a Standovi za nápad uspořádat Keltský telegraf u nás velké DÍKY.

Více informací http://www.keltskytelegraf.cz


Naši dobrovolníci

Moc děkujeme všem našim letošním dobrovolníkům, Melanie a Julianovi z Německa, Romainovi a Lydie z Francie, Zulieře a Daleovi z Británie a Daniele a Tomášovi z Prahy. Moc jste nám pomohli a jste všichni úžasní lidé. Přejeme Vám, ať se Vám vyplní vaše životní sny. Thank you!

Dobrovolnictví na farmě funguje tak, že si dáte svůj profil na webové stránky dobrovolnictví (http://www.helpx.net, http://www.wwoof.cz, http://www.workaway.info). Pak se Vám lidé ozývají, zda mohou přijet. Komunikace probíhá většinou přes email v angličtině. Pokud si vzájemně sednete, nic nebrání tomu, aby dobrovolníci mohli přijet. Pracují za stravu a ubytování. Samozřejmostí je, že je na dohodě, jak dlouho budou pracovat, kdy budou mít volno apod. Zatím se nám nestalo, že by přijel někdo, kdo chce lenošit, naopak všichni byli vstřícní a ochotni pomáhat i tam, kde jsme to neočekávali. Pro nás úžasná zkušenost. Nejenom, že práce jde mnohem rychleji, ale dozvíme se hodně zajímavostí ze světa, z jiných farem, zážitky z cest… a často se stávají z dobrovolníků i naši přátelé.

Letos bylo zajímavé, že přijel vždy pár, starší 25 let, lidé, kteří si vyzkoušeli zaměstnání a mají již životní zkušenosti. Lidé, kteří chtějí změnit svůj život, začít farmařit nebo se přiblížit k soběstačnosti. Na farmách získávají zkušenosti a inspiraci. Ať se to všem vydaří.

Julian a Melanie

Julian a Melanie

Daniela a Tomáš

Daniela a Tomáš

 

 

 

 

 

 

 

Zuliera a Dale

Zuliera a Dale

 

 

Vávrův kombinátor

Je všeobecně známo, že vývoj techniky ve světě jde dopředu. I u Vávrů nezahálíme. Pro jaro 2016 přicházíme s novinkou Vávrův kombinátor předseťové přípravy půdy – značení dvou řádku na jeden zátah s přesným vyměřením rozteče 40 cm, přiměřené utužení seťového lůžka nastavíme dle zatížení stroje. U nás se osvědčily tři stupně: stroj bez zátěže, stroj s kočkou, stroj se psem. Šířku meziřádků přizpůsobíme dle velikosti stroje. Jsme si vědomi, že je to velkorysé gesto poskytnout tento inovátorský nápad k dispozici široké veřejnosti.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAKONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Domácí barva na dřevo – recept

Před rokem jsme dostali od našeho francouzského dobrovolníka (Zdravíme Simona!) recept na domácí barvu na dřevo. Prý vydrží i několik let. Tak jsme se rozhodli ji vyzkoušet a natřít úly.

Suroviny na 5 l barvy:

mouka (pšeničná nebo žitná) 350 g

voda 3,5 l

přírodní pigment 1 kg

síran železnatý 100 g

lněný olej 0,5 l

mýdlo (klasického Jelena) 5 g strouhané

Postup:

  1. Smíchat mouku s 0,5 l vody. Poté přidat zbytek vody a vařit 15 min.
  2. Přidat přesátý pigment a síran železnatý. Opět vařit 15 min.
  3. Přidat olej, vařit dalších 15 min. Během vaření dodat mýdlo.

Doporučuji pigment přesát, má sklon dělat malé hrudky. Nejlépe provést nátěr s ještě teplou barvou. My budeme vše natírat dvakrát.

1.

1.

2.

pigment

2.

2.

3.

3.

nátěr

nátěr

 

Náš první výšlap v roce 2016

Neodolali jsme zasněžené krajině a vyrazili jsme neplánovaně na zimní túru. Děti jsme namotivovali vidinou palačinky v cíli…a tak ťapaly, klouzaly, zakopávaly…ale zvládly to. Úžasná atmosféra zimních skal, kde jsem byli téměř sami. Máme to tu ale hezký kraj :)

 

Výborná domácí limonáda … a je zdravá!

Od našeho francouzského pomocníka jsme dostali krystaly vodního kefíru, tzv. tibi krystaly. Dám je do 5l studené vody, přidám 3 lžíce cukru (lepší je tmavý třtinový), trochu rozinek a oloupaný jeden citron. Nechám 1,5 dne na teplém místě. Poté přecedím a můžeme pít. Výborná limonáda, která se dá dochutit čímkoli, co máte rádi (bezový květ, maliny, máta…), ale je moc chutná i bez dalšího ochucení.  Limonáda obsahuje laktobacily, laktokoky, kvasinky.

Více informací najdete na http://zkvaseno.blogspot.cz/2014/02/vodni-kefir.html

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAKONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA