Včelaření

Sladká sezóna je tu!

Máme za sebou první dvě vytáčení medu. Radujeme se z lahodného květového medu, ale také letos po čtyřech letech i z medu medovicového. Všechny medy, včetně květového pastového můžete koupit osobně u nás, nebo Vám pošleme poštou přímo domů.

IMG_7324

Vytáčení medu 2018

Rok se s rokem sešel. Jak pro vinaře je sláva vinobraní, tak pro včelaře je to medobraní. První letošní stáčení máme za sebou, spokojeni, unaveni. A včelky dál létají, nosí nektar a pyl a neustále pracují. Díky jim. A díky těm, kteří nám při medobraní pomáhali.

Letos přišlo jaro a rozkvět prvních květů dříve, než bývá zvykem. Bylo hodně důležité, v jaké síle včely vyzimovaly. Pokud byly silné a v dobré kondici, stihly již snůšku z ovocných stromů i pampelišek.  Pokud však někdo měl včelstvo slabší, zesílilo až na druhou polovinu květu řepky a moc medu v úle nenašel. Tudíž se letos ještě více než kdy jindy potvrdilo, že včelařův rok začíná v pozdním létě – záleží, jak včelař včely zakrmí a nachystá na zimu.

Med už je ve sklenicích a přichystaný k odběru. Těšíme se na Vás!

20180603_085922 20180603_154223

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odvíčkování medného plástu

 

 

 

 

První prohlídka včelstev

IMG_0025[1]

Většinou koncem března objedeme všechna stanoviště a včelstvům vezmeme spodní nástavek – pokud ho včely neobsedají. V tomto nástavku je nejstarší voskové dílo, tudíž tímto krokem zajistíme, že staré tmavé plásty jdou ze včelstva pryč. Ty většinou během dubna vytavíme na vosk, ze kterého si necháme zpět udělat mezistěny. Tmavé plásty mohou být pro včely zdrojem nemocí,  hůř se udržují v čistotě a buňky díky většímu počtu košilek bývají menší, tudíž se pak líhnou menší a menší včely.

V první dekádě dubna, když je teplé počasí, navštívíme včelstva znovu. Tentokrát jim přidáme nový nástavek s vystavěnými plásty a s jedním stavebním rámkem. Včelám tak dáváme prostor sílit a růst. Zkontrolujeme, zda mají všechna včelstva dostatek zásob. Otevřeme na plno česna a vyčistíme po zimě dna.

Zkontrolujeme letovou aktivitu na časně. Pokud včely aktivně létají a některé přinášejí pyl, je vše v pořádku – mají v úle matku a plodují.

V tomto čase sbírají pyl hlavně na lískách, vrbách a olších.

 

Včelařská sezona v plném proudu

Po dlouhé zimě a studeném začátku jara, kdy to vypadalo, že včelařská sezona bude velice slabá, se teď jaro rozjelo a pro včely je ideální počasí. Teplota je vhodná k letu, občas zaprší, takže květy pouští nektar a nezasychá (i přesto je vláhy v krajině málo). A včelaři mají napilno. Každý týden kontrolují včelstva, zda mají dost prostoru, zda se nechtějí rojit, kolik mají plodu a medu. Dělají se nové oddělky a chovají se nové matky. Příští týden nás čeká vytáčení.

Příprava úlů pro oddělky

Příprava úlů pro oddělky

Malý včelař se učí chovat matky

Malý včelař se učí chovat matky

 

Poprvé letos vytáčíme med

O víkendu jsme vytáčeli letos poprvé med. Medu bylo dost. Měli jsme tu plno pomocníků – dobrovolníci z Francie, sestra s dětmi, babička, naše děti a také děti sousedů, které se přišly podívat a už zůstaly :). Všem velké díky!

A kdo už se těší na čerstvý med, neváhejte, objednávejte nebo se rovnou pro med u nás zastavte!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Nástavek plný medu

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Vytočený med

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Odvíčkování medných plástů zabere při medobraní nejvíce času

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Odvíčkované plásty se dají vytočit do medometu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Odvíčkujeme odvíčkovacím nožem nebo vidličkou

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Cezení medu zvládne i ten nejmenší

Správný čas na chov včelích matek

Květen a červen je nejlepší čas na chov matek. Ze včelstva, které má dobré vlastnosti (nerojí se, dává hodně medu, pěkně staví voskové dílo, nepodléhá varroa nákaze ad.), vybereme plodový plást s nejmladšími larvičkami. Larvičky opatrně přeneseme larvící lžičkou do mateřích misek s kapkou medové vody. Umístíme do včelstva nad mateří mřížku nebo do sběrného oddělku. Včely většinou některé misky přijmou a vystaví na nich voskový matečník, larvičku krmí mateří kašičkou. Po 10 dnech se zavíčkovaný matečník s budoucí novou matkou opatrně přendá do včelstva nebo oddělku, kde potřebují matku. Zhruba po dvou týdnech by se mělo zkontrolovat, zda je matka přítomna a klade vajíčka. Hotovo!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Výběr larvičky z plodového plástu

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Přenos larvičky do mateří misky

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Včely na přijatých matečnících

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Přijaté matečníky poznáme podle vystavěného voskového kruhu kolem misky

Jaro přišlo konečně i k nám

Tak konečně je tu, to pravé jaro s rozkvetlými ovocnými stromy, pampelišky, svěží zelená a sluníčko :).

Včely mají na pilno a nám už taky začala sezona, jezdíme kontrolovat a rozšiřovat včelstva, na zahradě sázíme a začínáme plet. Letos zkouším i část zahrady zamulčovat, tak pokud se mulč nebude moc líbit slimákům, tak příští rok zamulčuju celou zahradu a s pletím bude konec! Opravujeme ohrady, natíráme úly, stavíme ubikace pro zvířata….  Zkrátka JARO JE TU!!!!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Oranžové rousky – pyl z pampelišky

Rozkvetlá hrušeň se svou opylovatelkou

 

 

 

 

 

 

 

 

Tavení vosku

Chladných dnů jsme využili k tavení starých včelích plástů na vosk. Ve vařící vodě jsme rozpustili staré plásty. Poté jsme žhavý vosk přendali do jutového pytle a vylisovali v lisu na ovoce. Z lisu vytéká jen voda a roztavený vosk. Po zchladnutí se na vrchu nádoby vytvoří vrstva tuhého čistého vosku. Doporučujeme tavit vosk za chladného počasí, kdy nelétají včely.

Děkujeme našim dobrovolníkům, kteří nám s tavením pomáhali. Thank you, Melanie and Julian!

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Tavení starých včelích plástů

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Lisování žhavého vosku

Vytavený čistý vosk

 

Máme nový design etiket

Snad se budou líbit. Medu je dost, tak neváhejte a nakupujte :)

Zasíláme i poštou.

980 g

980 g

140g

140g

Včelí pastva

Včely teď mají plno práce. Kolem kvetou lípy, chrpy, jetel, ptačí zob, v lese ostružiny… a včelky nosí a nosí … a kolem úlů i doma to voní medem…

Kdo máte objednaný med, můžete se zastavit. A kdo nemáte objednáno, jste taky vítáni, medu je dost :).

Chrpa

Chrpa

Lípa

Lípa

Jetel

Jetel