Recepty

Švestková epopej

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Letos se urodilo poměrně dost švestek. Ale co se nám stalo poprvé, po deštích nám začaly všechny praskat a bylo třeba je ihned zpracovat. Takže dva dny byly ve znamení švestkových hodů: slíváky, švestkové buchty, švestková omáčka, povidla, švestky v mrazáku, švestky zavařené, povidla.

Švestková povidla:

Vypeckované švestky pokapu octem, lehce posolím a nechám přes noc na chladném místě. Druhý den peču bez míchání v troubě max. na 180 °C. Doba pečení záleží na množství vody, které v sobě švestky mají, počítejme 5-7 hodin. Rozmixuji  a pokud se mi povidla zdají ještě moc řídká, dovařím v hrnci, ale pozor,… Číst více

Domácí klobásy

Protože si nechceme domýšlet, co se v zákulisí výroby konvenčních potravin odehrává, snažíme se jíst potraviny s pravdivým příběhem. Návod na jeden takový příběh tu pro Vás mám: Recept na výrobu domácích klobás. Ovce nám spásají louku a z jejich odrostlých jehňat (2-3 ks) máme maso pro naši rodinu na celý rok (jíme maso svátečně jednou za týden). Každoročně děláme na podzim klobásy z vlastního jehněčího masa a koupeného bio vepřového bůčku. Klobásy jsou zpestřením pokrmů naší kuchyně (do zelňačky, k čočce atd.) i náhradou za kupované špekáčky k táboráku. Udírnu vlastní výroby máme dřevěnou (60x60 cm), rozkládací s plechovým podstavcem a externím topeništěm ze starých kamen. Náš osvědčený recept:
Číst více

Recept na medovník od včelaře

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Když nejstarší dcera slaví první kulaté výročí, je třeba upéct něco moc dobrého. A to je kromě babiččina třípatrového dortu i medovník. Jako každý jiný medovník, tak i ten náš je sladkou kalorickou bombou, i když se snažíme lehčí variantu.

Ingredience:

Těsto: 1 vejce, 90g cukru, 40 g medu, 5 lžic mléka, 1 lžička jedlé sody, 450 g hl. špaldové mouky

Krém: 1 salko, 250g másla

Postup: Vejce, cukr, med, máslo, mléko a sodu za stálého míchání vaříme cca 2 min., až hmota zkaramelizuje. Odstavíme a teplé nalijeme do misky s moukou a zpracujeme v těsto. Ihned vyklopíme na vál.… Číst více

Jarní kopřivová polévka

DSCN0914

Ingredience:

3 hrsti mladých kopřiv

1 cibule

2 mrkve

čerstvé oregano

čerstvá bazalka, bršlice nebo libeček

smetana

sůl, pepř

olej

uvařené vejce a brambory

Postup:

Na oleji (másle) osmahneme cibuli, poté přidáme mrkev nastrouhanou na hrubém struhadle a též krátce osmahneme. Krátce spaříme kopřivy, které nakrájíme a přidáme do hrnce. Zalijeme vodou. Osolíme. Ke konci přidáme česnek, nakrájenou bršlici, oregano, popř. další bylinky. Můžeme zahustit moukou nebo dětskou krupičkou. Zalijeme smetanou. Podáváme na talíř s pokrájeným uvařeným vajíčkem a brambory.

 

 

Zdravější vánoční cukroví

DSCN0426

Ne že by toto cukroví bylo super zdravé, ale určitě je to o něco zdravější varianta ke klasickému vánočnímu cukroví. Tyto tři recepty mám odzkoušené a doporučuji vyzkoušet. Pohankové rohlíčky vypadají svou barvou neobvykle a člověk si na ně musí chvíli zvykat – nyní jsou mým favoritem mezi cukrovími, Filip má ale jiný názor :).

Celozrnné sušenky

1 hrnek mandlí

1 hrnek ovesných vloček

1 hrnek celozrnné mouky

1/2 hrnku oleje

0,3 hrnku medu

lžička skořice, špetka soli

prášek do pečiva

Mandle i vločky rozmixujeme a smícháme s moukou, solí, skořicí a PP. Pak přidáme olej a med, promícháme.

Těsto… Číst více

Bezinky – úžasné plody přírody

Bezinky jsou úžasné plody! Sladké, chutné, zdravé! A mají krásnou barvu. Obsahují cukr, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektiny, karoteny, vitamíny skupiny B, C, vápník a kyselinu panthotenovou. A mnoho dalších…. zkrátka zdravé mlsání. Můžeme z nich udělat džemy, marmelády, sirupy, kompoty, klevely…

Pozor: Nejezte sirové! ….mají projímavý účinek.

Níže uvádím recept na džem, který v naší rodině patří k těm nejchutnějším!

 

Recept na bezinkový džem:

1 kg bezinek

550 g cukru

želírující látka – pektin (Pektogel) – nemusí být

Můžete k bezinkám přidat švestky (lépe nepřezrálé) – chutě se hezky doplňují.

Bezinky (i švestky) oddělejte od stopek, umyjte a… Číst více

Recept na domácí těstoviny

Protože slepice snáší dost a dost vajec, které nestíháme zkonzumovat, tak jsem se rozhodla vyzkoušet recept na domácí nudle. Koupila jsem levný přístroj, který z těsta udělá placku a poté i rovnou rozřeže na nudle.

Recept:

100 g mouky polohrubé (na část jsem použila i špaldovou jemně mletou)

1 vejce

sůl

lžíce vody

Z ingrediencí uděláme tužší těsto. A poté buď na pomoučeném válu vyválíme tenkou placku, necháme lehce uschnout (cca 30 min. z každé strany). Poté placku nakrájíme, můžeme si pomoci tím, že 2-3 cm široké pruhy naskládáme na sebe a příčně nakrájíme na nudle o šířce, jakou chceme.… Číst více

Pěstování lilku

Tak se nám letos po třech letech konečně podařily vypěstovat lilky. A výsledek stojí za to! Jak se nám to podařilo? Semínka lilku je třeba vyset stejně jako rajčata kolem konce února, nechat vzejít a následně přepikýrovat po jedné sazeničce zvlášť do kelímků. V polovině května, po zmrzlých vysadíme do skleníku nebo foliáku. Nejlépe udělat velkou díru, sem dát vyzrálý kompost nebo hnůj a vsadit rostlinu z kelímku. Doporučuje se vzdálenost 40 cm od sebe. Nic nezkazíme tím, když je dáme ještě o něco dál. V kelímku má udělaný kořenový systém, tak jen zlehka kořeny rozvolníme a vložíme do… Číst více

Smrkový sirup

DSCN0067

Teď je ten nejvyšší čas zajít na kraj lesa a otrhat mladé smrkové výhony. Poznáme je jednoduše podle světlé zelinkavé barvy. Výhonky s pupeny dáváme do 5l sklenice, kde střídáme vrstvy smrku s tmavým cukrem, občas zakapu citronem. Sklenici zavřeme a dáme za okno na 2-3 týdny. Sklenici nevystavuji přímému slunci, zabalím ji do látky. Poté scedíme přes plátno a uchováme v lednici na podzimní a zimní časy. Osvědčil se nám při kašli, může se používat i jako prevence k posílení imunity. Dětem moc chutná.

 

Žitný trhankový nákyp

Tak jsem díky Pravému domácímu časopisu objevila kouzlo trhanky. Zatím jsem vyzkoušela žitnou, dá se ale na mnoho způsobů zpracovávat i trhanka pšeničná. Pokud někdo neví, stejně jako já před týdnem, co je trhanka, pro ně krátké vysvětlení: Trhanka je drcené zrno na hrubou strukturu, není to mouka, ale zároveň to není ani celé zrno, něco mezi. V trhance jsou zachovány všechny důležité látky, které obsahuje celé zrno. Dá se sehnat v obchodě se zdravou výživou nebo se dá vyrobit doma – pokud mlýnek na mouku povolíme tak , aby se rozrušilo celé zrno, ale… Číst více