Hospodářská zvířata

Pyrenejský pes proti vlkům

Na deset dní jsme měli možnost hostit dvouměsíční fenku pyrenejského psa, který má sloužit k ochraně ovčího a kozího stáda před vlky. Fenka byla přivezena ze Španělska, kde se narodila ve chlévě mezi ovcemi. Nyní se potřebovala socializovat na stádo, které už má jehňata. Jednodušeji si udělá vztah k jehňatům než k dospělým ovcím. A protože její majitelka ještě jehňata ani kůzlata neměla, byla na pár dní u nás ve stodole mezi ovcemi a malými jehňaty. To aby se nepřerušila její správná výchova, ke které mimo jiné prý patří i zákaz přílišného mazlení. Což bylo velice těžké. Fenka už je u své majitelky. Věřím, že je spokojená a my též, že už si nemusíme odříkávat hlazení tak krásného tvora.

Pořízení pasteveckého psa vnímáme jako dobrou, zodpovědnou cestu ochrany svého stáda. My půjdeme jinou cestou, naše malé stádečko chceme ochránit lepším zabezpečením pastvin vyššími elektrickými ohradníky a eventuálně zavíráním ovcí na noc. Ať vlci loví přemnoženou zvěř v lese a neláká je snadná kořist neochráněných hospodářských zvířat.

 

DSCN0830

 

Podzimní práce na poli

3_FullSizeRender IMG_3344 IMG_9514 2_FullSizeRender

Jak jsme se stali porodníky

Jednodenní jehňátko

Jednodenní jehňátko

Jaro je tu a nový život přichází. Na statku se nám rodí malí králíci a jehňátka. Do včerejška vše probíhalo bez problémů, bez nutné asistence. Včera však ovečka začala rodit, po půl hodině intenzivního tlačení jehňátko stále nešlo ven, plodová voda již odtekla. „Filipe, musíš na ní mrknout,“ prohlásila hospodářka :). Jehňátko už bylo v porodních cestách, ale špatnou polohou. Hlavička byla napřed. Správná poloha jsou nožičky natažené dopředu a hlavička za nimi. Po telefonické poradě s veterinářem jsme museli jehňátko zatlačit zpět do dělohy, kde je víc místa na srovnání plodu, nožičky uloženy, tak jak mají být. A pak, při každém stahu bylo jehňátko vytaženo ven. A živé! Uff! Během 15 minut už jehnička vstane a začne sát. Příroda to úžasně zařídila! Takové jsou starosti a radosti drobného farmáře :).

Pětidenní jehňata

Pětidenní jehňata

 

Lehký trénink

Náš nový koník dnes prošel lehkým cvičným zápřahem. I když dlouho nepracoval a jsou mu teprve tři roky, chodí jako hodinky! Díky předešlým majitelům a ošetřovatelům, kteří nám ho tak krásně připravili.

 

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Nový obyvatel farmy

Rozhodli jsme se pořídit druhého koně. Naším favoritem se stal tříletý valach slezského norika s mýtickým jménem Bivoj :). Dnes se seznamoval s druhou koňskou duší na našem statku. Vše proběhlo v klidu, Bivoj si chvíli myslel, že je stále hřebcem a že druhá koňská duše je kobylka, což je omyl a brzy se to dozvěděl :). Na svůj věk je Bivoj pohodář, celkem kliďas… Bude nám pomáhat v lese, na poli a taky by se na něm měla naučit jezdit Štěpánka, později snad i Ondra. Tož ať je mu u nás dobře.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Fešák

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

První kontakt

 

Máme malá káčata

Loni v srpnu jsme dostali párek kachen – kříženců indického běžce s kachnou ruánskou. Dlouho trvalo, než si u nás zvykly, byly hodně bázlivé. Až na jaře začaly obcházet celý dvůr, byla to radost se na ně dvě dívat, jak spolu cestují kolem celého domu a hledají něco k snědku. Kachna začala v březnu snášet vejce a 5. dubna zasedla na hnízdo. Sedí poprvé, takže začátek byl taký rozpačitý. Tři noci před tím vejce zahřívala, ale přes den zase běhala po venku. Až když jsme ji ve dne zavřeli v kachníku, zasedla trvale. Všude se píše, že má sedět 28 dní a poté se klubou káčata. U nás se první káče vyklubalo 30. den.

32. den, když se nic na hnízdě nedělo, jsme si řekli, že už je po líhnutí a vejce chtěli vyhodit…ale pak jsme si to rozmysleli…ještě chvilku počkáme. No a teď máme 6 káčat, to poslední se vyklubalo až 36. den. Je to pro nás záhada, čím se inkubační doba mohla prodloužit, jestli tím, že venku bylo hodně chladno, nebo tím, že pod sebou měla hodně vajec … Pokud někdo ví, budeme rádi za vysvětlení.

Šest káčat je pro nás velký úspěch, mysleli jsme si, že když kachna nejdříve 3x vajíčka naseděla a pak je opustila, že z nich nebude nic. Radši jsme pro jistotu, když zasedla úplně, pod ní dali ještě další tři vejce indického běžce od sousedů. A teď se slimáci těšte! Níže pár fotek pro potěšení.

Poprvé venku, káče staré 2 dny

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Kachna na hnízdě

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Kachna vodí a hlídá mladé

Náš nový přírůstek

Při zvuku pily se nám narodila v pondělí odpoledne dvě jehňátka – naše první na statku. Nejdřív se narodila jehnička. Zatímco ji máma ovce olizovala, „vypadlo“ ve stoje další…. připadalo nám to, jako by ovce ani nevěděla, že se jí narodilo i druhé – beránek. Nejdřív si ho vůbec nevšímala a věnovala se jen prvorozené. Matku i s jehňátky jsme přemístili do samostatného stání, aby měly klid. Hned po narození se jehňata zkouší stavět na nohy, během pár minut se jim to daří. Pak jim reflex velí, co nejdřív se napít mleziva, aby zesílila a dalo jim potřebnou imunitní ochranu. Ale kde to mlezivo najít? Zkouší pod předními nohami, pod ocasem, ožužlávají každý kousek máminy vlny…až konečně najdou. A teď jsou maximálně spokojena :) . Díky Štěpánce, která poslední dobou ovečky nezpustí z očí, jsme mohli být všichni při porodu a vidět vše na vlastní oči.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

máma jehně pečlivě očistí

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

poprvé na nohou

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

právě narozený